Villa Toscana Cocktail Table
The Villa Toscana cocktail table combines the romance of traditional Italian styling with the rustic beauty of a highly distressed finish. Elaborate scrollwork on the steel base recalls classic forms of the Renaissance. Visible rifting, scratches and knots on the wood top add an old-world sentiment and a slightly relaxed mood. With its Textured Carbone finish, the blackened metal base has the look of forged iron.
Product Details
| Cubes | 26.01 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 302 Textured Carbone and WDF – 302 Criollo |
| Overall Product Height | 19.13 |
| Overall Product Width | 44.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Diameter | 44.375 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Cocktail Table |
| Program | Villa Toscana |
| Rooms | Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Villa-Toscana_2020_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 103.0 |
| Total Shipping Weight | 103.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Inset wood veneered top in Criollo finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Solid steel base with four legs in Textured Carbone finish | Yes |
| Depth | 44.38 in (112.73 cm) |
| Height | 19.13 in (48.59 cm) |
| Width | 44.38 in (112.73 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
| Dimensions | 44.38 × 44.38 × 19.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Criollo and Textured Carbone |
| Style | Traditional |
| Collection | Villa Toscana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Villa Toscana Mirror
Villa Toscana Nightstand
Villa Toscana Side Table
Chloe 48″ Square Coffee Table
| Dimensions | 48 × 48 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Mid-Century, Modern |
Cypress Root 40″ Square Coffee Table
| Dimensions | 40 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Northwest Petrified Wood Coffee Table
| Dimensions | 32 × 41.75 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Wiltshire T4701-43 Rectangular Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Brooklyn Cocktail Table
Stowe Coffee Table
Mercer Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.