Linea Console Table
With its flawless artistry and understated elegance, Linea sets a new standard for rustic modern collections. The Linea sofa table is striking in its simplicity. Though the aesthetic is clean and minimalist, an enchanting drama lies in the contrast between unique finishes and materials. On the fancy face gallery top, wire-brushed oak veneers finished in Cerused Charcoal add subtle textures while leaving a white hang-up in the grain. The rustic look partners elegantly with a sleek and slender base crafted from heavily textured metal.
Product Details
| Cubes | 12.23 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2018 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 384 Textured Graphite and WDF – 384 Cerused Charcoal |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Linea Console Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Console Table |
| Program | Linea |
| Rooms | Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0008.jpg and Bernhardt_Linea_2018_Catalog-0035.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 55.0 |
| Total Shipping Weight | 55.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Cast aluminum base in Textured Graphite finish | Yes |
| Fancy face top with gallery rails | Yes |
| Part of the Linea collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Qty On Hand | 27 |
| Dimensions | 12 × 36 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal and Textured Graphite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linea Nightstand
Linea Side Table
Linea Entertainment Credenza
| Dimensions | 19 × 92.25 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Storage |
Linea Cocktail Table
Linea Side Table
Linea Panel Bed California King
| Dimensions | 90 × 77.75 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Cocktail Table
Linea Panel Bed Queen
| Dimensions | 89 × 66 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Console Table
Linea Panel Bed King
| Dimensions | 90 × 82.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Linea Panel Bed Queen
| Dimensions | 90 × 66.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Cerused Charcoal |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Winston Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Storage |
Compass Console Table
Acosta Console Table
Natural Parota 3 Drawer 4 Glass Door Console
Deen Console Table
Darsa Console Table
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Catalina Console Table
Jackson Console Table
Highland Park Console Table
Oslo Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.