St. Armand Round End Table
Add modern flair to your spaces with this chairside companion, the casual rustic St. Armand Round End Table combining an Acacia Solid Wood top in a distressed black finish with a lightly-scaled metal base in a brushed pewter finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 5601-80113-LTWD |
| Carton Height | 7.75 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 24.25 |
| Carton Width | 25.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 17.64 |
| Image Role Data | {“5601_55460_109_113_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_80113_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_80113_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Entertainment Console
St. Armand Rectangular End Table
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Writing Desk
St. Armand Round End Table
Saint Armand Nest of Tables
St. Armand Square Cocktail Table
St. Armand Chairside Table
St. Armand Accent Martini Table
St. Armand Nest of Tables
St. Armand Writing Desk
Mango Black Wood Side Table
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Pinebrook T1755-35 Round Accent Table
Amner Side Table
Jackson End Table
Occasional Tables
Stowe End Table
Balam End Table
Pinebrook T1755-03 Rectangular End Table
Brynn Accent Table
Allan Round End Table
Mercer End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.