Whitfield Round End Table
The Whitfield End Table has a modern style. The legs and top feature an interlocking design, constructed with rubberwood solids and flat-cut, cerused oak. The table is finished in a black stain with generous white wax hang-up in the open grain. Brushed gold cross bars accent the base, piercing through the legs.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black/White wax/Gold Bars |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Whitfield |
| Additional Dimensions | Dist btwn btm of shelf & floor 6 “ /Dist btwn top of shelf & |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 16.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Features a modern style | Yes |
| White wax hang-ups higlight the open grain against the black stained cerused oak wood | Yes |
| Features a gold piercing on each leg | Yes |
| Two shelves allow for plenty of room for storaging or display items | Yes |
| Easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Whitfield collection to complete the set | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Whitfield |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Whitfield Console Table
Whitfield Rd Coffee Table
Santorini End Table
Sahara End Table
Marstream End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 24 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nyla End Table
| Dimensions | 1958 × 1934 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Wiltshire T4701-03 Rectangular End Table
Stowe End Table
Occasional Tables
Brennon End Table
Layne 20″ End Table
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Jackson End Table
Taos End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.