5/0 Headboard – Santa Rosa
The Santa Rosa collection is a beautiful, multifaceted collection that draws inspiration from sandstone. Crafted from lightly distressed pine wood and finished in a natural brown hue, this collection complements a wide variety of color schemes in your home.
Product Details
| Crafted of solid pine wood and oak veneered panels. | Yes |
|---|---|
| Finish is achieved through a multi-step lacquer in natural tones. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Natural |
| Material | Pine |
| Other Material | Oak veneer |
| Finish | Multi-step lacquer in a natural finish. |
| Weight | 46.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 65 × 2.25 × 50 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Coastal |
| Collection | Santa Rosa |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Santa Rosa 6 Drawer Dresser
Santa Rosa Santa Rosa, King Bed
Santa Rosa 2 Drawer Nightstand
Santa Rosa Mirror
5/0 Platform – Santa Rosa
Santa Rosa 4 Drawer Chest
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.