5/0 Queen Headboard – Town
Elevate your bedroom environment with the Town collection, a beautiful blend of rustic style and modern sophistication. Each piece features a multi-step lacquer finish that highlights rich brown and gray tones, enhancing the wood’s natural beauty. Crafted from pine and poplar, this collection boasts a wire-brushed wood texture for added character. This beautifully designed bedroom set will transform your space and leave a lasting impression.
Product Details
| Crafted of pine and poplar wood. | Yes |
|---|---|
| Multi-step lacquer in brown and gray highlights. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Available in Queen and Eastern King sizes. | Yes |
| Box Spring is required. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | Queen |
| Group Color | Multicolor |
| Material | Pine |
| Other Material | Mixing woods |
| Finish | Multi-step lacquer in brown and gray highlights. |
| Weight | 57.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67.25 × 3.25 × 59 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Town |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Town Trestle Dining Table
Town 3 Drawer, Sofa Table
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Eclectic Modern |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
Town 5 Drawer, Chest
| Weight | 174.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 19.75 × 53 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
5/0 Queen Platform – Town
6/6 Eastern King Platform – Town
Town 3 Drawer, 2 Door, Buffet
| Weight | 143.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 68.5 × 19.75 × 34.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
Town 6 Drawer, Dresser
| Weight | 197.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61 × 17.75 × 38.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
Town 2 Drawer, Nightstand
| Weight | 55.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 16.25 × 26.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
Town 1 Drawer, End Table
| Weight | 47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.75 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Eclectic Modern |
| Collection | Town |
| Features | Storage |
Town Mirror
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.