6/0-6/6 Footboard
Description
Description
Product Details
| 6/0-6/6 Footboard | Constructed of select hardwoods and random matched oak veneer |
|---|---|
| 6/0-6/6 Footboard | Curved front with decorative overlay molding |
| 6/0-6/6 Footboard | Wide cap rail that doubles as a bench |
| 6/0-6/6 Footboard | Unique bracket foot adds a modern touch |
| 6/0-6/6 Footboard | Chamfered corners with decorative overlay panels |
| 6/0-6/6 Footboard | King Uph. Sleigh Bed: 44284-44285-44286 |
| 6/0-6/6 Footboard | Fully assembled: 84 x 106 x 64 |
| Dimensions | 84.00″W X 08.00″D X 20.00″H |
| Weight | 80.47 lbs |
| Curved front with decorative overlay molding | Yes |
| Wide cap rail that doubles as a bench | Yes |
| Unique bracket foot adds a modern touch | Yes |
| Chamfered corners with decorative overlay panels | Yes |
| King Uph. Sleigh Bed: 44284-44285-44286 | Yes |
| Fully assembled: 84 x 106 x 64 | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 84 × 20 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Vintage Linen |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Kensington |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Air-X Performance® Crib and Toddler Mattress
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 28 × 6 in |
| Brand | Bedgear |
| Color | White |
| Collection | Air-X |
| Features | Breathable, CertiPUR-US Certified Foam, Increased Airflow, Removable Cover |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.