6/6 Headboard – Antique
The Antique collection is meticulously crafted from solid pine wood, featuring a captivating hand-distressed look in a multicolor finish. This collection serves as the perfect rustic addition to your home.
Product Details
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
|---|---|
| A multi-step, soft, multi-colored finish on hand-distressed wood. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Base and tops trims feature solid, hand-forged iron with nail-head detailing for an authentic rustic look. | Yes |
| Box spring is required. May be used with adjustable mattress bases | Yes |
| Available in Queen and Eastern King Sizes. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Size | King |
| Group Color | Brown |
| Material | Pine |
| Finish | Multi-step, soft multi-colored finish on hand distressed wood provides an antique look and added protection with nitrocellulose-based lacquer |
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 3.25 × 59 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antique 6 Drawer 2 Doors Buffet
Antique 8 Drawer Sofa Table
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.75 × 16 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Storage |
Antique 2 Drawer, 1 Sliding Door, 1 Mirror Door Armoire
Antique 52″ Counter Height Table
Antique 2 Drawer Nightstand
Antique Bedroom Storage Trunk
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43.25 × 17.75 × 18.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Storage |
Antique Bistro Top
Antique 5 Drawer Chest
Antique 2 Drawer End Table
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 22.75 × 26.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Antique |
| Features | Storage |
Antique Multicolor, Bistro Table Barrel Shaped with Shelves – Antique
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.