Tinley Park Wood Writing Desk Base SU
Description
Description
Product Details
| Construction & Features | 1 felt lined drawer. |
|---|---|
| Construction & Features | 1 bottom metal stretcher. |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back. |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides. |
| Construction & Features | sealed case piece. |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top. |
Additional information
Additional information
| Weight | 41.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 29.88 × 4.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dove tail grey |
| Style | Traditional |
| Collection | Tinley Park H4646 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tinley Park Wood Desk Top SU
Tinley Park Wood Writing Desk Top SU
Tinley H4646-20 Bookcase
Tinley Park Wood Desk Base SU
Tinley H4646-42 Printer Stand
Tinley H4646-05 Desk
Tinley H4646-01 Writing Desk
Tinley H4646-83 Fully Upholstered Swivel Chair
Tinley H4646-40 Lateral File
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.