Big Sky King Poster Bed withcanopy
It’s the bed that dreams are made of. The Big Sky Corbel Poster Bed is finished in the dramatic Charred Timber with a suspended linen upholstered headboard surrounded by decorative nail heads and an oxidized brushed bronze metal canopy. The Charred Timber finish contrasts with the Saxony Porcelain performance fabric on the headboard. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers, Fabric, Metal and Nailheads |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| King sizeFabric headboardFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Dark brushed bronze metal canopy.Distressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head | Yes |
| Finish | Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Dark brushed bronze metal canopy. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 234.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 89.75 × 81.5 × 90 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Bed Size | King |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Tahoe Urn Spot Table
Big Sky Leg Table with 1-24 in Leaf
Big Sky Turned Leg Sofa Table
Big Sky Executive Desk
Big Sky Lateral File Cabinet
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Cal King Panel Bed
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Cocktail Table
Big Sky Queen Panel Bed
Big Sky Buffet
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.