Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
It’s the bed that dreams are made of. The Big Sky Corbel Poster Bed is finished in the dramatic Charred Timber with a suspended linen upholstered headboard surrounded by decorative nail heads and an oxidized brushed bronze metal canopy. The Charred Timber finish contrasts with the Saxony Porcelain performance fabric on the headboard. Includes headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| California King sizeFabric headboardFinish: Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Dark brushed bronze metal canopy.Distressed Finished: Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers, Fabric, Metal and Nailheads |
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| Finish | Charred Timber: inspired by the restorative beauty of a fire-ravaged forest. Dark brushed bronze metal canopy. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 258.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 81.5 × 90 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | California King |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Small Wardrobe
Big Sky Nine Drawer Dresser
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Urn Spot Table
Big Sky Three Drawer Chest
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Three Drawer Nightstand
Big Sky Display Cabinet
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Round Dining Table
Big Sky Five Drawer Chest
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Avery King Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.