Big Sky Round Dining Table
Tactile and rustic and evoking the artistry of true craftsmanship, the 60-inch round Big Sky Dining Table has an urn-shaped base finished in the Charred Timber color. The contrasting top is in Vintage Natural, a warm, organic finish over Hickory Veneers and a solid-wood edged top. Table accommodates ups to 6 coordinating dining chairs.
Product Details
| Round shapeUrn-inspired designed baseTable can accommodate up to 6 coordinating dining chairsFinish: Vintage Natural top: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Distressing includes chopping, rock, drawknife, gauging, chain distressing and w | Yes |
|---|---|
| Finish | Vintage Natural top: a warm, rustic, organic finish over hickory veneers. Distressing includes chopping, rock, drawknife, gauging, chain distressing and wire brush. Charred Timber base: inspi |
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 257.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Big Sky 6/0 Rails
Big Sky Bachelors Chest
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Corbel Footboard
Big Sky End Table
Bedroom Big Sky 6/0 Rails and Canopy
Big Sky Arm Chair
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Side Chair
Big Sky Entertainment Console
Big Sky Etagere
Big Sky Trestle Dining Table with 2-20in Leaves
Oslo Dining Table
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 92 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Ezra TABLES 51512/52+91181
Sunset D5783-42 Counter Table
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Natural Parota Round Table top
Marquez Dining Table
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Natural Parota Round Table base
Horizons Dining Table
Santa Barbara 80 Oval Dining Table
| Dimensions | 46 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.