Big Sky Side Chair
Inspired by the natural beauty of the American wilderness, the Big Sky Side Chair has a stylized spindle back, shaped wood legs and 3 stretchers finished in Vintage Natural. The seat is covered in the Saxony Porcelain performance fabric, and oversized nailhead trim adds flair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6700-75410-98 |
| Carton Height | 44.25 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 31.75 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Saxony Porcelain (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning code: WS (Clean water-based Stains with water-based cleaning agent, clean oil-based Stains with Solvent cleaner) |
| Height | 39.50 |
| Material Description | Wood, Fabric and Nailheads |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAXONY-POR-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Seat Depth | 20.75 |
| Seat Height | 19.25 |
| Seat Width | 21 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Side Chairs |
| Teardrop Swatch | HF-SAXONY-POR-TD |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Finish Filter | Medium Wood |
| Weight | 20.06 |
| Image Role Data | {“6700_75200_400_410_50008_80003_80_75906_98_room”:[“Room Image 1″],”6700_75203_97_900_400_410_80_90008_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_75207_80_400_410_80_75900_80_room”:[“Room Image 3”],”67 |
| Weight | 20.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 22 × 39.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky King Panel Bed
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Host Chair
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Eight Drawer Dresser
Bedroom Big Sky 6/0-6/6 Poster Footboard
Big Sky Side Chair
Big Sky Wardrobe
Big Sky Three Drawer Chest
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Chair 5179
| Dimensions | 26 × 19.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Parota Wooden Chair
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.