Big Sky Portrait Mirror
Inspired by rugged American wilderness landscapes, the Big Sky Portrait Mirror is tactile and organic with a dramatic crosshatch texture on the border finished in the charcoal-colored Furrowed Bark. Crafted of wood and resin, it is accented with a contrasting trim in Vintage Natural around the mirror.
Product Details
| Carton Height | 6.50 |
|---|---|
| Carton Length | 41.75 |
| Carton Weight | 80.52 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 2.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 44.00 |
| Material Description | Wood, Resin and Mirror |
| Mirror Glass Diagonal | 42.875 |
| Mirror Glass Dimensions | 26W x 34H |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 36.25 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 64.24 |
| Image Role Data | {“6700_90202_80_004_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_90004_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 64.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 36.25 × 44 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Big Sky Round Dining Table
Big Sky Turned Leg End Table
Big Sky Nine Drawer Dresser
Bedroom Big Sky 6/6 Rails
Big Sky Queen Panel Bed
Bedroom Big Sky 5/0 Panel Footboard
Big Sky Floor Mirror withJewelry Storage
Big Sky Turned Leg Cocktail Table
Big Sky Media Console
Curata Mobile File
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Upholstered Bar Stool
Curata 72in Round Dining Table
American Life Amani Living Room Amani Sofa Table
Curata Accent Table
Serenity Five Drawer Chest
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Curata Upholstered Bench
Amani Three-Drawer Accent Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Curata Buffet/Credenza
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.