Roxbury D5011-13 Four Door Buffet
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 70″W x 18″D x 36″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 177.8cm W x 45.72cm D x 91.44cm H |
| Construction & Features | 4 wood framed glass doors |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 left doors |
| Construction & Features | 1 felt lined drawer behind 2 right doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 36 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-3 Fabric, Antique Bronze, Homestead Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Roxbury Manor D5011 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5011-13
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Dining Storage, Homestead Brown, Antique Bronze, 9287-3 Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Roxbury Manor Metal Rectangular Dining Table Base KD
Roxbury D5011-20P Wood Rectangular Dining Table Posts KD
Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Roxbury D5011-14 Buffet
Roxbury Manor Wood Rectangular Dining Table Top + Stretchers KD
Roxbury D5011-20 Rectangular Dining Table
Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Foundations Buffet
Adrienne Four Door Cabinet
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Albion Sideboard
Perrine White Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Keir Four Door Cabinet
Michael Alan Showroom
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Foundations Buffet
| Dimensions | 20 × 58 × 32.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Shale, Linen and Brushed Stainless Steel |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Foundations |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.