Roxbury D5011-20 Rectangular Dining Table
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 76″W x 40″D x 30″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 193.04cm W x 101.6cm D x 76.2cm H |
| Construction & Features | table can be extended to 96″x40″x30″ with 1 center removable leaf (20″/pc) |
| Construction & Features | metal slide |
| Construction & Features | metal stretcher |
| Construction & Features | metal legs |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 30 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-3 Fabric, Antique Bronze, Homestead Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Roxbury Manor D5011 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
D5011-20
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Homestead Brown, Antique Bronze, 9287-3 Fabric, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Roxbury D5011-20P Wood Rectangular Dining Table Posts KD
Roxbury D5011-13 Four Door Buffet
Roxbury D5011-73 Dining Arm Chair w/Upholstered Seat & Back (2/ctn)
Roxbury D5011-14 Buffet
Roxbury Manor Wood Rectangular Dining Table Top + Stretchers KD
Roxbury D5011-78 Bench w/Upholstered Seat & Back
Roxbury Manor Metal Rectangular Dining Table Base KD
Michael Alan Showroom
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Michael Alan Showroom
Rhett 96″ Dining Table
Marquez Dining Table
Horizons Dining Table
Sahara Round Dining Table
| Dimensions | 59 × 59 × 30.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Natural Parota Round Table top
Michael Alan Showroom
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Gavin Dining Table
Aruba Table IFD7331TBL
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Bradley 60″ Round Dining Table
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
|---|---|
| Brand | |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.