Casa Paros Panel Bed Queen
An understated tactile style is showcased in the Casa Paros panel bed. A deep wood frame in Playa finish surrounds inset upholstered panels on the headboard and footboard. The low footboard is deep enough to be used as a bench.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 55.32 |
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Interior Bed Height | 20.5 in and 52.07 cm |
| Kitted Skus | 317FR07, 317H07 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 52.50 |
| Overall Product Width | 64 |
| Pieces Shown | 317FR07 Footboard/Side Rails and 317H07 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 413.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 4.50 in and 11.43 cm |
| Total Shipping Weight | 413.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| All exposed wood in Playa finish | Yes |
| B638 fabric on upholstered inset panels | Yes |
| Exposed wood feet | Yes |
| Footboard: Deep, wood-framed footboard with inset upholstered panel | Yes |
| Headboard: Deep, wood-framed headboard with inset upholstered panel | Yes |
| Must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Note: Footboard also functions as a bench | Yes |
| Note: Headboard cannot be used alone | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.50 in and 31.75 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 102.13 in (259.41 cm) |
| Height | 52.50 in (133.35 cm) |
| Width | 64 in (162.56 cm) |
| Qty On Hand | 33 |
| Dimensions | 102.13 × 64 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casa Paros Cocktail Table
Casa Paros Dresser
Casa Paros Buffet
Casa Paros Bench
| Dimensions | 18 × 24 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Dresser
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 24 × 23.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Accent Table
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Avery King Bed
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.