Casa Paros Bench
Description
Description
The Casa Paros bench’s A-framed base is formed by two side panels and a dowel stretcher. The wooden base in Playa finish supports an upholstered seat to provide both form and function.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 7.17 |
|---|---|
| Fabric | B638 |
| Fabric Shown | B638 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 19 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Bench |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 55.0 |
| Total Shipping Weight | 55.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fabric: B638 | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Small white glides | Yes |
| Upholstered bench cushion | Yes |
| Wood base with stretcher in Playa finish forms “A” shape | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 19 in (48.26 cm) |
| Qty On Hand | 68 |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 18 × 24 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
317506
Category: Chairs & Benches
Tags: Bernhardt Furniture, Chairs & Benches, Cream, Fabric, Playa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casa Paros Display Cabinet
Casa Paros Panel Bed King
| Dimensions | 102.13 × 80 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Side Table
Casa Paros Tall Drawer Chest
Casa Paros Buffet
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 24 × 23.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Accent Table
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 24 × 23.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 26.63 × 24 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Marquez 24″ Wooden Bench
Michael Alan Showroom
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Michael Alan Showroom
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
MichaelAlan
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Aruba Wooden Chair
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 24.5 × 36 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Rustic Chic |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.