Casa Paros Tall Drawer Chest
Texture and dimension carve a signature look onto the Casa Paros tall drawer chest. Five faux concrete push-to-open drawers are showcased in Bedrock finish. The top and leg panels feature the warm Playa finish that provides the perfect contrast for a refined and rustic design.
Product Details
| Cubes | 35.29 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | CCF – 317 Bedrock and WDF – 317 Playa |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 42 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casa Paros Tall Drawer Chest |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Website Material | Wood |
| Dimensional faux concrete drawer fronts in Bedrock finish | Yes |
| Five soft-close, push-to-open drawers | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Two wood perpendicular leg panels | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Wood case and base in Playa finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Shipping Weight | 303.2 |
| Total Shipping Weight | 303.2 |
| Qty On Hand | 16 |
| Dimensions | 19.5 × 42 × 54 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Mirror
Casa Paros Buffet
Casa Paros Bench
| Dimensions | 18 × 24 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 26.63 × 24 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Panel Bed California King
| Dimensions | 98.69 × 80.13 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Console Table
Casa Paros Side Chair
| Dimensions | 26.63 × 21.13 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Side Table
Casa Paros Side Table
Antibes Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Tempo Tall Drawer Chest
Monolith Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.