Cornelia Tall Drawer Chest
The Cornelia tall drawer chest has a traditional design that is updated for modern living with brushed stainless steel metal inlays around its five drawers. Lines are sleek and refined, while the Nebbia finish gives the piece a more casual style.
Product Details
| Cubes | 37.13 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2023 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 331 Nebbia |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 52.50 |
| Overall Product Width | 41 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Cornelia Tall Drawer Chest |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Cornelia |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 283.8 |
| Total Shipping Weight | 283.8 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Ash wood in Nebbia finish with metal accents in Brushed Stainless Steel finish and drawer pulls in Glazed Stainless Steel finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Five pull-to-open, soft-close drawers, each with metal inlay in Brushed Stainless Steel finish | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Qty On Hand | 44 |
| Dimensions | 20 × 41 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo-Traditional |
| Collection | Cornelia |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cornelia Buffet
Cornelia Console Table
Cornelia Dining Table
Cornelia Bench
| Dimensions | 18 × 55.13 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Neo Traditional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Accent Table
Cornelia Buffet
Cornelia Side Chair
| Dimensions | 26.5 × 21 × 36.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Nebbia |
| Style | Transitional |
| Collection | Cornelia |
| Features | Fabric |
Cornelia Nightstand
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Silhouette Tall Drawer Chest
Antibes Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Stratum Door Chest
Menton Tall Drawer Chest
Axiom Tall Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.