Ellis Door Chest
Elegant and distinctly modern, the Ellis door chest combines unique materials in its singular design. White oak veneers in tamarind finish highlight the natural beauty of the wood grain. In a shimmering nickel finish, the cast aluminum outer case creates contrast and brings an industrial edge. Oblong metal pulls are a graceful touch.
Product Details
| Cubes | 31.77 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Tamarind |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Door Chest |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shipping Weight | 274.0 |
| Total Shipping Weight | 274.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Case has exterior frame and an inner case box suspended from the frame by connectors. (Small open area all around case between inner and outer case. | Yes |
| Cast Aluminum door pull in Shiny Nickel finish. Two concealed hinge soft-close doors. Behind doors are one soft-close drawer with finger pull, one adjustable/removable shelf, and bottom shelf surface. Bernhardt name plate in left drawer. | Yes |
| Drawer construction: French dovetails front, English dovetails back, metal undermount drawer guides, drawers with oak veneered bottom in natural UV finish. | Yes |
| Not for use with TV | Yes |
| New Oak finish on interior case | Yes |
| Outer frame of cast Aluminum in Shiny Nickel finish | Yes |
| Unfinished back | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
| Qty On Hand | 25 |
| Dimensions | 19 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tamarind |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Puro Fabric Shelter Bed King
| Dimensions | 89.13 × 82 × 61.81 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Smoke – Upholstered Bed Program |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Theo Console Table
Avi Accent Table
Annabella Cocktail Table
Throw Pillow (21″ x 21″)
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Camino Fabric Swivel Chair
Alannis Panel Bed King
Tildon Cocktail Table
Arris Cocktail Table
Albion Fabric Sofa
| Dimensions | 41.5 × 89 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Tribeca Door Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Silhouette Tall Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Eastman Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Monolith Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Stratum Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.