Casa Paros Console Table
Understated tactile materials craft an original design with the Casa Paros console table. Two extendable, sliding trays and two drawers float within a metal frame. The top and base offer two more wood shelves, all in Playa finish. Cast metal hardware complements the organic and rustic styling.
Product Details
| Cubes | 34.02 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | MTF – 317 Anthracite and WDF – 317 Playa |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 74 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casa Paros Console Table |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Console Table |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 282.0 |
| Total Shipping Weight | 282.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Elevated wood top has fixed shelf beneath with two extendable sliding trays | Yes |
| Metal support posts in Anthracite finish | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Trays are not removable | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Wood base | Yes |
| Two soft-close drawers wth metal pulls in Anthracite finish beneath shelf | Yes |
| White oak solids & veneers in Playa finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 26 |
| Dimensions | 16 × 74 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Playa and Anthracite |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casa Paros Panel Bed King
| Dimensions | 94.69 × 84.13 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Buffet
Casa Paros Panel Bed King
| Dimensions | 102.13 × 80 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Panel Bed California King
| Dimensions | 98.69 × 80.13 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | California King |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Mirror
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Side Chair
| Dimensions | 26.63 × 21.13 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Perrine White Console Table
Raiden Console Table
Equinox Console Table
Darsa Console Table
Linea Console Table
Deen Console Table
Acosta Console Table
Compass Console Table
Tess Console Table
Linea Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.