Cascade Dovetail King Panel Bed
Description
Description
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| 5/0-6/6 Panel Bed Rails | Constructed of Cherry veneer |
|---|---|
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 73480-73481-73472 King Panel Bed |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Fully Assembled: 79″ wide x 86 1/4″ deep x 58″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 73480-73483-73479 King Uph Storage Bed |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Fully Assembled: 79″ wide x 100 1/2″ deep x 58″ high |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | 73480-73483-73489 Cal King Uph Storage Bed |
| 6/0-6/6 Panel Headboard | Fully Assembled: 79″ wide x 104 1/2″ deep x 58″ high |
| 6/6 Panel Footboard | Constructed of hardwood solid and Cherry veneer |
| 6/6 Panel Footboard | Includes wood support slats for bedding and wood support leg(s) with a built-in leveler attached to each slat |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 86.25 × 79 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dovetail |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Cascade Dovetail California King Panel Upholstered Storage Bed
Cascade Dovetail Rectangular Dining Table
Cascade Dovetail King Illuminated Panel Upholstered Storage Bed
6/0 Storage Bed Rails
6/0-6/6 Uph Storage Fb
Cascade Dovetail King Panel Upholstered Storage Bed
4/6-5/0 Pnl Hdbd W/light
Cascade Dovetail King Illuminated Panel Bed
| Dimensions | 86.5 × 79 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dovetail |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Cascade |
| Features | Storage |
6/0-6/6 Panel Headboard
5/0-6/6 Panel Bed Rails
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Sundance King Panel Bed
Michael Alan Showroom
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Michael Alan Showroom
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.