Highland Park King Bed, Waxed Driftwood
Get the finest in romantic, vintage styling with Highland Park by Steve Silver Company. This bedroom collection features a multi-step, distressed waxed driftwood finish that evokes the feeling of time-worn antiques with all the amenities today designs offer (like USB chargers in the nightstand). Refresh your bedroom with the nostalgia of Highland Park.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Constructed of hardwood solids and veneers | Yes |
|---|---|
| Styling details include vintage finish, framed button-tufted headboard, framed door fronts and pewter finish hardware | Yes |
| Storage pieces include dresser, chest, and vanity | Yes |
| Multi-step waxed driftwood finish | Yes |
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Highland Park Mirror, Waxed Driftwood
Highland Park Bedroom, Waxed Driftwood
Highland Park Nightstand, Waxed Driftwood
Highland Park Queen Bed, Waxed Driftwood
| Brand | Steve Silver |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.