Kalo Fabric Panel Bed King
The Kalo fabric panel bed is designed for lush comfort, showcasing a fully upholstered, pillow-style headboard with a plush, knife edge that extends to the floor. The side rails and footboard are also rounded and lushly upholstered, creating the ultimate in relaxation.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 18 |
| Cubes | 66.18 |
| Fabric | 5577-020 |
| Fabric Shown | 5577-020 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 313 Sandbar |
| Interior Bed Height | 14 in and 35.56 cm |
| Kitted Skus | 313FR03, 313H03 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 53.50 |
| Overall Product Width | 88.75 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 313FR03 Kalo Footboard/Side Rails and 313H03 Kalo Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 198.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 198.0 |
| Website Material | Fabric |
| Available in select fabric options | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails and pillow-style headboard with plush knife edge supported by four ash wood feet in Sandbar finish | Yes |
| Kit includes 313FR03 king footboard/side rails and 313H03 headboard | Yes |
| Headboard cannot be used alone | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 14 in and 35.56 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 7 in and 17.78 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 98 in (248.92 cm) |
| Height | 53.50 in (135.89 cm) |
| Width | 88.75 in (225.43 cm) |
| Dimensions | 98 × 88.75 × 53.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sandbar |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Palisades Fabric Sofa Without Nails
| Dimensions | 40 × 82.5 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mocha |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Florence Fabric Sofa Without Pillows
| Dimensions | 41.5 × 96.25 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Tadon Cerused |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Marcourt Fabric Banquette Without Nails
| Dimensions | 34 × 73 × 50.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Helena Fabric Sectional Metal Foot
| Dimensions | 120.5 × 120.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Gemma Leather-Fabric Swivel Chair
Nash Leather Chair
| Dimensions | 30.5 × 33 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Throw Pillow (22″ x 22″)
| Dimensions | 22 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Cohen Leather Chair
| Dimensions | 35 × 28.5 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Kaley Etagere
Brianna Fabric Side Chair
| Dimensions | 28.25 × 21.5 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Aura Side Table
Sundance King Panel Bed
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.