Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg harkens back to an antebellum time when elegant traditional mahogany furnishings with graceful lines set the stage for Southern hospitality and grand occasions. The mixture of rich mahogany with the more casual antique white finish results in an unexpected twist on classic style with a fashion flair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Queen sizeNailhead trim in an antique brass finish on headboard and footboardDiamond-tufted headboardFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed F | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Hardwoods with Fabric and Nailheads |
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
| Cleaning Code | DC |
| Finish | Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 65.75 × 66 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg Queen Poster Bed
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg Bureau
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Executive Desk
Leesburg Bedroom Wood Rails 6/0
Leesburg Martini Table
Leesburg Splatback Arm Chair
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Parota, King Bed
Sundance King Panel Bed
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.