Leesburg Splatback Arm Chair
The interlocking ribbon- motif fretwork on this upholstered-seat arm chair will give a stylish and romantic flair to all your special occasions. When mixed with the Leesburg dining table finished in the deep, rich traditional color featuring cathedral and swirl mahogany veneers, your space will exude gracious hospitality.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
|---|---|
| Arm Height | 24.75 |
| Carton Height | 18.25 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 25.35 |
| Carton Width | 43.75 |
| Depth | 25.25 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Alabaster Fabric; Fabric Contents: 60% Polyester, 40% Cotton; Cleaning Code: DC (Dry-Clean only) |
| Height | 40.00 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Alabaster-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Arm Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 19.84 |
| Image Role Data | {“5481_75201room”:[“Room Image 1″],”5381_75200_5381_75300_5381_75310”:[“Room Image 2″],”5381_75300silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_75300back”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3/4 |
| Weight | 19.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 24 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg Buffet
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Bachelor’s Chest
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Wood Rails 6/0
Leesburg Upholstered Side Chair
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Chest
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Upholstered Arm Chair
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Duarte Solid Wood Bench
Parota Wooden Chair
Loft Brown Wooden bench for bedroom
| Weight | 51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54.25 × 15.75 × 19 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.