Throw Pillow (21″ x 21″)
Description
Description
This fiber pillow is created with polyester, non-allergenic fibers for superior resiliency. It can be customized with any of our fabrics and trims to give your room a finished look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Com | 1.5 |
|---|---|
| Division | Upholstery |
| Overall Product Height | 21 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pillow Style | Knife-edge without welt |
| Product Name Search | Throw Pillow |
| Product Type | Throw Pillow |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Shape | Square |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Throw Pillow All Over Fabric Com Yardage | 3 |
| Throw Pillow Back Com Yardage | 1.5 |
| Throw Pillow Front Com Yardage | 1.5 |
| Total Shipping Weight | 5.0 |
| Upholstery Fill | Fiber |
| Pillow Style: Knife-edge without welt | Yes |
| The front fabric and back fabric can be customized. | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 21 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Delta Fabric Ottoman
| Dimensions | 19 × 19 × 21 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Camino Fabric Swivel Chair
Aspen Leather Ottoman
| Dimensions | 18 × 18 × 17.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Arctic Side Table
Helena Fabric Sofa Wood Foot
| Dimensions | 41 × 96 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Portobello |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Sylvio Fabric Sectional
| Dimensions | 124.5 × 161.25 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Trane Nightstand
| Dimensions | 20.06 × 38 × 29.76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Transitional |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Keali Nightstand
Peyton Fabric Sofa
| Dimensions | 39.5 × 91 × 32.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Vika Accent Table
Imani Buffet
Fawn 24″ Pillow
Erin 24″ Pillow
Avery 12″ Pillow
Naomi 24″ Pillow
Michael Alan Showroom
Carddon Pillow (Set of 4)
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Black/White, Grey, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Yarn dyed stripe design in black and white. Solid reverse in ivory. Knife edge construction. Cotton cover. Zipper closure. Fiber filled. Machine washable cover. |
| Brand | Ashley Furniture |
Fris 24″ Pillow
Lucy 24″ Pillow
Kelly 24″ Pillow
Michael Alan Showroom
Renemore Pillow (Set of 4)
| Weight | 16.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 20 × 20 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Series Features | Hand woven in black. Solid reverse in black canvas. Cotton cover. Zipper closure. Fiber filled. Spot clean only. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cameron 20″ Pillow Cover
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.