Leesburg Splatback Side Chair
The interlocking ribbon- motif fretwork on this upholstered-seat side chair will give a stylish and romantic flair to all your special occasions. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the chair features a rich finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal. Seat and back upholstery is a cotton-polyester blend in an alabaster color.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 60% Polyester, 40% Cotton |
|---|---|
| Carton Height | 17.00 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 22.05 |
| Carton Width | 43.00 |
| Depth | 25.75 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Alabaster Fabric; Fabric Contents: 60% Polyester, 40% Cotton; Cleaning Code: DC (Dry-Clean only) |
| Height | 40.50 |
| KD | Yes |
| Levelers | No |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-Alabaster-SC |
| Metal Distressing | No |
| Motion Type | Stationary |
| Seat Depth | 19 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 20 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 17.64 |
| Image Role Data | {“5381_75200_5381_75300_5381_75310”:[“Room Image 1″],”5381_75310_Chair”:[“Room Image 2″],”5381_75310silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_75310back”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 20 × 40.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 6/0-6/6
Leesburg Bureau
Leesburg Demilune Hall Console
Leesburg Queen Upholstered Bed
Leesburg Chairside Chest
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Bedroom Poster Headboard 6/0-6/6
Leesburg Queen Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg King Poster Bed
Tribeca Dining Chair
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Cole Dining Chair
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.