Leesburg King Poster Bed
The striking, heirloom-quality Leesburg King-sized Poster Bed is elegantly shaped and displays exquisite swirl and cathedral mahogany veneers on the generously-scaled headboard. Crafted of Mahogany Veneers, the bed features a rich traditional mahogany finish with exquisite cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing. Bed includes headboard, footboard and rails. Headboard can be used alone.
Product Details
| Primary Materials | Mahogany Veneers |
|---|---|
| King sizeFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Finished: Wormholes | Yes |
| Finish | Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressing |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 211 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91.25 × 82.25 × 74.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Bed Size | King |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg Nightstand
Leesburg Bureau
Leesburg Chest
Leesburg Upholstered Arm Chair
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Buffet
Leesburg Bedroom Poster Footboard 5/0
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg Demilune Hall Console
Leesburg King Upholstered Bed with Wood Rails
Leesburg Bedroom Poster Footboard 6/0-6/6
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.