Leesburg Chest
A striking silhouette with classic design details, the 5-drawer Leesburg Chest is as functional as it is exquisite, featuring drop-in felt panels in the top two drawers and a cedar-lined bottom drawer. Crafted of exquisite Mahogany Veneers, the bureau has a traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers with light physical distressing for a casual appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersDrop-in felt panels in top two drawersCedar-lined bottom drawersFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingHardware: Custom-designed knobs and r | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st and 2nd Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 5.75H |
| 1st and 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 7.625H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 9H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| 5th Row Drawer Dimensions | 32W x 13.5D x 9.75H |
| 5th Row Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Carton Height | 57.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 268.96 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 56.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.89 |
| Image Role Data | {“5381_90010drawer”:[“Detail Image 1″],”5381_90010room”:[“Room Image 1″],”5381_90966room”:[“Room Image 2″],”5381_90010silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_90010top”:[“Top Silo Ima |
| Weight | 235.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 56.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Bedroom Upholstered Rails 5/0-6/6
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 5/0
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Bedroom Upholstered Headboard 6/0-6/6
Leesburg Bedroom Wood Rails 5/0-6/6
Leesburg Entertainment Console
Leesburg Leg Table with Two 18” Leaves
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 6/0-6/6
Leesburg Bachelor’s Chest
Leesburg Bedroom Upholstered Footboard 5/0
Leesburg California King Upholstered Bed with Wood Rails
Foundations Tall Drawer Chest
Parota Nova 4 Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Parota 5 Drawer Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Trianon Armoire
Casa Paros Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Skylar Door Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.