Bongo Quartermaster Linen Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Sure to elicit compliments, this chic dining chair is ready for family meals and entertaining friends. Its sleek, contemporary silhouette gives a nod to Art Deco design while its supportive embrace is designed for long dinner conversations.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Art Deco-inspired barrel dining chair | Yes |
|---|---|
| Plush, tightly tailored seat | Yes |
| Upholstered in a soft, stain-resistant, woven fabric | Yes |
| Webbed seat and back construction | Yes |
| Fully padded frame | Yes |
| Casters offer easy mobility | Yes |
| Dimensions | 26 × 24.5 × 33 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Quartermaster |
| Style | Art Deco |
| Collection | Bongo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bongo Quartermaster Sage Dining Chair (2/ctn – Sold In Pairs)
Bre Swivel Glider
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric, Glider, Swivel |
| Style | Transitional |
Barolo – Snow Swivel Club Chair
Ameretta Stationary Chair
| Dimensions | 20.5 × 27 × 29 in |
|---|---|
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Black, White |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Colby Occasional Swivel Chair
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 28.5 × 33 in |
| Brand | Alder & Tweed |
| Color | Cream |
| Detail Color | Glenn Frost |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colby |
| Features | Swivel |
Dacey Chair
| Brand | Best Home Furnishings |
|---|---|
| Color | Blue, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Contemporary, Modern |
Brentlow Swivel Accent Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.88 × 31 × 30 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Accent Chair. Upholstered in Distressed Black Faux Leather. Barrel Back and Removable Seat Cushion. Tufted Sides. Antique Brass Finished Nail Detail. Metal Swivel Base. |
| Brand | Ashley Furniture |
Daisy Swivel Glider Chair
Rybe Chair
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 26.5 × 38.5 in |
| Brand | Best Home Furnishings |
| Color | Tan |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.