Newhall Queen Bed
The modern Newhall melamine bedroom group features a perfect balance of clean lines, chic styling and practicality. The group features a light vintage oak melamine with metal legs and wide drawer pulls with a dark burnished black finish.
Product Details
| Vintage Oak Melamine Finish | Yes |
|---|---|
| Premium Melamine Board | Yes |
| Heat, Moisture, Scratch, and Stain Resistant | Yes |
| Offered in Twin, Full, Queen, and King Sizes | Yes |
| Construction | Premium Melamine Board |
| Product Dimensions | 63″W x 83″D x 54″H |
| Weight | 168 Lbs. |
| Cube | 11.35 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Vintage Oak Melamine |
| Collection | Newhall |
| Product Cube | 11.22 |
| Product Weight | 168.46 |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83 × 63 × 54 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Veneer Natural |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Newhall |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newhall Twin Bed
Newhall Full Bed
Newhall Mirror
Newhall Chest
Newhall Nightstand
Newhall Dresser
Newhall King Bed
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Parota Parota, King Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Parota Platform Bed
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.