Newhall Twin Bed
The modern Newhall melamine bedroom group features a perfect balance of clean lines, chic styling and practicality. The group features a light vintage oak melamine with metal legs and wide drawer pulls with a dark burnished black finish.
Product Details
| Vintage Oak Melamine Finish | Yes |
|---|---|
| Premium Melamine Board | Yes |
| Heat, Moisture, Scratch, and Stain Resistant | Yes |
| Offered in Twin, Full, Queen, and King Sizes | Yes |
| Construction | Premium Melamine Board |
| Product Dimensions | 42″W x 79″D x 54″H |
| Weight | 104 Lbs. |
| Cube | 7.96 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Vintage Oak Melamine |
| Collection | Newhall |
| Product Cube | 7.96 |
| Product Weight | 107.17 |
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 42 × 54 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Veneer Natural |
| Style | Modern |
| Bed Size | Twin |
| Collection | Newhall |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newhall Mirror
Newhall King Bed
Newhall Chest
Newhall Full Bed
Newhall Dresser
Newhall Nightstand
Newhall Queen Bed
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Sundance King Panel Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Parota Parota, King Bed
Foundations Panel Bed King
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.