Oak Park King Slat Bed | Pewter
A beautiful set for the Craftsman enthusiast. Solid wood construction and authentic Arts and Crafts hardware make a statement of quality and timeless style. Whether you prefer a classic Mission finish or a more modern Pewter or Taupe finish, this collection will meet all your bedroom needs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Solid Oak Construction | Yes |
|---|---|
| 2 styles of beds, Captain’s and Slat | Yes |
| Captain’s beds have three rail options | Yes |
| 3 drawers, 6 drawers, or no storage rails | Yes |
| Cal. King bed option is also available | Yes |
| Construction | Solid Oak and Cedar Drawers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 81.75″W x 81.875″D x 58″H |
| Weight | 172 Lbs. |
| Cube | 30.66 |
| Style | Mission |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Offered in Mission, Pewter, and Taupe Finishes | Yes |
| Finish | Pewter |
| Kit Components | (1) OP-BR-5825K-PEW-FB (1) OP-BR-5825K-PEW-HB (1) OP-BR-5825K-PEW-RS |
| Collection | Oak Park |
| Product Cube | 30.66 |
| Product Weight | 172 |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 81.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Bed Size | King |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oak Park Chest | Taupe
Oak Park Queen Slat Bed | Pewter
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Dresser | Mission
Oak Park Door Chest | Mission
Oak Park Nightstand | Taupe
Oak Park Queen Slat Bed | Mission
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Door Chest | Mission
Oak Park Mirror | Mission
Oak Park Media Chest | Mission
Oak Park Step Stool | Mission
Oak Park Dresser | Mission
Oak Park Door Chest | Pewter
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance King Panel Bed
Parota Parota, King Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.