Oak Park Dresser | Mission
A beautiful set for the Craftsman enthusiast. Solid wood construction and authentic Arts and Crafts hardware make a statement of quality and timeless style. Whether you prefer a classic Mission finish or a more modern Pewter finish, this collection will meet all your bedroom needs.
Product Details
| Offered in Mission and Pewter Finishes | Yes |
|---|---|
| Solid Oak Construction | Yes |
| Drawers feature English Dovetail joinery | Yes |
| All drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Authentic arts and crafts hardware | Yes |
| Construction | Solid Oak & Cedar Drawers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 64″W x 19″D x 45.5″H |
| Weight | 270 Lbs. |
| Cube | 44.64 |
| Style | Mission |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Mission |
| Collection | Oak Park |
| Product Cube | 44.64 |
| Carton Weight | 270 |
| Product Weight | 242 |
| Color Code | MIS |
| Color Name | Mission |
| Carton Dimensions | 68.11″W x 22.83″D x 49.61″H |
| Weight | 270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 45.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Collection | Oak Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oak Park Standard Chest | Mission
Oak Park Step Stool | Pewter
Oak Park Step Stool | Mission
Oak Park Chest | Taupe
Oak Park King Slat Bed | Mission
| Dimensions | 81.875 × 81.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | King |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Mirror | Taupe
Oak Park Media Chest | Mission
Oak Park Dresser | Mission
Oak Park King Slat Bed | Pewter
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 81.75 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Bed Size | King |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Captains Bed | Mission
| Brand | Intercon Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Nightstand | Mission
Oak Park Door Chest | Pewter
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Foundations Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.