Oak Park Nightstand | Mission
A beautiful set for the Craftsman enthusiast. Solid wood construction and authentic Arts and Crafts hardware make a statement of quality and timeless style. Whether you prefer a classic Mission finish or a more modern Pewter or Taupe finish, this collection will meet all your bedroom needs.
Product Details
| Solid Oak Construction | Yes |
|---|---|
| Drawer features English Dovetail joinery | Yes |
| All drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Authentic arts and crafts hardware | Yes |
| Features electrical outlet in top drawer | Yes |
| Construction | Solid Oak & Cedar Drawers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 25″W x 17″D x 30.25″H |
| Weight | 73 Lbs. |
| Cube | 9.7 |
| Style | Mission |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Offered in Mission, Pewter, and Taupe Finishes | Yes |
| Finish | Mission |
| Collection | Oak Park |
| Product Cube | 9.7 |
| Carton Weight | 73 |
| Product Weight | 65.7 |
| Color Code | MIS |
| Color Name | Mission |
| Carton Dimensions | 28.25″W x 31″D x 20″H |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25 × 30.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Collection | Oak Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oak Park Door Chest | Mission
Oak Park Chest | Taupe
Oak Park Standard Chest | Pewter
Oak Park Queen Slat Bed | Pewter
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Step Stool | Mission
Oak Park Media Chest | Mission
Oak Park Dresser | Mission
Oak Park Queen Slat Bed | Mission
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Standard Chest | Mission
Oak Park King Slat Bed | Mission
| Dimensions | 81.875 × 81.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | King |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Nightstand | Pewter
Oak Park Step Stool | Pewter
Menton Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Foundations Nightstand
Linea Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.