

Parota 2 Drawer Nightstand
$799.99 Original price was: $799.99.$699.99Current price is: $699.99.
The exceptional Parota collection features a top crafted from Parota wood, a species native to Mexico and South America. This outstanding collection is lightly hand-distressed and incorporates metal details for added elegance.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Clear lacquer coating |
| Style | Rustic |
| Parota wood on top and sustainable mango wood on the rest of the case piece. | Yes |
| Clear multi-step lacquer that let’s the natural parota grain come through. | Yes |
| Mortise and tenon construction ensure stability and durability on all pieces. | Yes |
| Two drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Microfiber-lined top drawer. | Yes |
| Custom metal pulls in matte black. | Yes |
| Hand-wrought iron base and decorative metal straps with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Hand carved butterfly joints and finger joint construction between slabs. The knots on the wood’s surface are natural markings that give each piece of lumber its unique identity. | Yes |
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 20 × 26.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Parota |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
5/0 Headboard – Parota
Parota 6 Drawer Cocktail Table
Parota 2 Drawer 2 Door Bar Base
Parota 7 Drawer Dresser
Parota Wooden Bar Top
Parota Barstool 30″
Parota Seat Chair
Parota Barstool 24″
Parota 4 Shelves 70″ Bookcase
Parota Parota, King Bed
Parota Parota, Bar
Parota Wooden Round Seat Adjustable 24-30″ Swivel Iron Base Barstool
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 19.75 × 23.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Rustic |
| Collection | Parota |
| Features | Swivel |
Santa Fe Coffee Table
Foundations Nightstand
The Twist – Elise Rust Accent Swivel Chair
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Redondo Outdoor Loveseats
ESCAPE Dining 72″ Buffet Server
Linea Desk
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!









Reviews
There are no reviews yet.