Parota 2 Drawer 2 Door Bar Base
The exceptional Parota collection features a top crafted from Parota wood, a species native to Mexico and South America. This outstanding collection is lightly hand-distressed and incorporates metal details for added elegance.
Product Details
| Parota wood on top and sustainable mango wood on the rest of the case piece. | Yes |
|---|---|
| Clear multi-step lacquer that let’s the natural parota grain come through. | Yes |
| Mortise and tenon construction ensure stability and durability on all pieces. | Yes |
| Two drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| Doors equipped with magnetic catches. | Yes |
| Hand-wrought iron pulls and decorative metal straps with non-chip finish in matte black. | Yes |
| The center opening features a glass holder rack on the top and a 5-bottle holder on the bottom. | Yes |
| Stainless steel tub. | Yes |
| Hand carved butterfly joints and finger joint construction between slabs. The knots on the wood’s surface are natural markings that give each piece of lumber its unique identity. | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Group Color | Brown |
| Material | Parota |
| Finish | Clear lacquer coating |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66.25 × 25.25 × 41.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Parota |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Parota 7 Drawer Dresser
Parota Wooden Chair
Parota 4 Shelves 70″ Bookcase
5/0 Platform – Parota
Parota Parota, Bar
Parota Seat Chair
6/0 Platform – Parota
Parota 3 Drawer 4 Doors 2 Sliding Doors Wood Island
Parota Barstool 30″
Parota Parota, King Bed
5/0 Headboard – Parota
Parota 5 Drawer Chest
Dalia PUB TABLES 50507-42/24+90236
| Dimensions | 36 × 41.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Lansing Tall Bar Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 79 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Perrine Wood Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 41 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90246
Martina Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 49 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Martina |
| Features | Storage |
Escape Dining 78″ Bar With Stone Top
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90236
Petal Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 48 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Petal |
| Features | Storage |
Novus Lodge 2 Drawer Bar
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90246
| Dimensions | 36 × 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Asterisk PUB TABLES 50548-36/69+90247
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.