Lansing Tall Bar Cabinet
The Lansing Tall Bar Cabinet exudes modern-glam elegance with its cerused grey oak case and sleek mirrored doors, highlighted by brushed gold bar-pull hardware. Inside, an illuminated mirrored back panel adds sophistication, while dedicated storage for stemware and bottles ensures functionality. An additional drawer provides extra convenience, making this bar cabinet a stylish and practical addition to any entertaining space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Color/Finish | Gray |
|---|---|
| Color Details | Cerused Grey Oak, Mirror |
| Material | Wood, Mirror |
| Style | Glam/Luxe, Contemporary |
| Collection | Lansing |
| Additional Dimensions | Drawer size – 33.25×13.5×7.5 |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Shipping Weight | 376.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern glam design with cerused grey oak and mirrored doors | Yes |
| Brushed gold bar pull hardware adds a luxe finishing touch | Yes |
| Illuminated mirrored back panel enhances visual appeal | Yes |
| Built in storage for stemware and bottles keeps essentials organized | Yes |
| Convenient drawer offers extra space for bar tools and accessories | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 79 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lansing Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Lansing |
| Features | Storage |
Asterisk PUB TABLES 50548-42/69+90236
Libations Locker
| Dimensions | 19 × 49 × 77 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cobalt BlackBisque |
| Style | Industrial |
| Collection | Libations |
| Features | Storage |
Peninsula Ridge Bar Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 35 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Compass |
| Features | Storage |
Norcross PUB TABLES 50563-36/51+90408/87
Dalia PUB TABLES 50507-38/24+90246
| Dimensions | 36 × 36 × 37.625 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | 24 Magnetite |
| Style | Glam |
| Collection | Dalia |
| Features | Leather |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.