Caris CHAIRS 34462-WE/1B25JUF4
Experience the captivating allure of the Caris dining chair, where every detail speaks of timeless elegance. From its gracefully curved backrest to the sleek metal legs, this chair exudes sophistication and style. The addition of thoughtfully integrated armrests enhances both convenience and comfort, ensuring a luxurious seating experience. Elevate your space with the refined charm of the Caris chair, enhancing any dining or seating area.
Product Details
| Included: 1 chair and hardware | Yes |
|---|---|
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
| Material | Upholstered seat and backrest |
Videos
| Dimensions | 22.625 × 21.5 × 27.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Caris CHAIRS 34462-WE/1B57JUF4
Caris CHAIRS 34462-WE/1B57JTF4
Caris STOOLS 44462-26WE/1B25JUF4
| Dimensions | 22.375 × 21.5 × 33.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
| Features | Swivel |
Caris STOOLS 44462-30WE/1B25JTF4
| Dimensions | 22.375 × 21.5 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
| Features | Swivel |
Caris STOOLS 44462-26WE/1B25JTF4
| Dimensions | 22.375 × 21.5 × 33.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
| Features | Swivel |
Caris STOOLS 44462-26WE/1B57JUF4
| Dimensions | 22.375 × 21.5 × 33.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cream Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
| Features | Swivel |
Caris CHAIRS 34462-WE/1B25JTF4
Caris STOOLS 44462-26WE/1B57JTF4
| Dimensions | 22.375 × 21.5 × 33.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Beige & Grey Bouclé Polyester |
| Style | Contemporary |
| Collection | Caris |
| Features | Swivel |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Oslo Woven Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 38 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Parota Wooden Chair
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.