Balam 2 Drawer, Nightstand
Description
Description
Our Balam collection is handcrafted from mango and teak wood. This simple yet stunning collection will bring an organic, modern touch to your space.
Product Details
| Shape | Round |
|---|---|
| Group Color | Brown |
| Material | Mango |
| Other Material | Engineered Teak |
| Style | Modern |
| Finish | Translucent multi-step Stained Brown finish |
| Crafted of sustainable mango and teak wood. | Yes |
| Translucent multi-step lacquer finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Microfiber-lined top drawers. | Yes |
| English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| Custom metal pulls with non-chip finish. | Yes |
Additional information
Additional information
| Weight | 68.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 19.75 × 26.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Balam Wooden Chair
| Weight | 19.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 26.25 × 40 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam Table
Michael Alan Showroom
Balam 2 Drawer, Nightstand
Balam 1 Shelf, Chairside Table
| Weight | 47.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.75 × 17.75 × 24 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam 1 Shelf Cocktail Table
| Weight | 56.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 17.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Wooden Chair
| Weight | 32.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 28.5 × 40.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Transitional |
| Collection | Balam |
| Features | Fabric |
Balam 1 Shelf, Sofa Table
| Weight | 49.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 59 × 16.5 × 30 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Balam |
| Features | Storage |
Balam Cocktail Table
Balam 4 Shelves, Bookcase
Balam Wooden bench with a cushioned seat and open storage underneath.
5/0 Headboard Queen – Balam
Belmont Three Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Michael Alan Showroom
Parota 2 Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Michael Alan Showroom
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Michael Alan Showroom
Tribeca Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.