Tribeca Nightstand
Visible natural features of the wood add authenticity to the Tribeca nightstand in Aurum finish. Geometric shaping on the textured steel legs provides a contemporary touch. Each of the two drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish. The design also includes a two-port USB charging unit.
Product Details
| Cubes | 17.71 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 333 Barlow and WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 30.25 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 170.0 |
| Total Shipping Weight | 170.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit | Yes |
| White oak solids and veneers in Aurum finish on two textured steel sled bases in Barlow finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 18 in (45.72 cm) |
| Height | 30.25 in (76.84 cm) |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Qty On Hand | 89 and DC 24 |
| Dimensions | 18 × 34 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aurum and Barlow |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Tribeca |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tribeca Mirror
Tribeca Console Table
Tribeca Cocktail Table
Tribeca Side Chair
| Dimensions | 24.88 × 20.5 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Buffet
Tribeca Side Table
Tribeca Dining Table
Tribeca Panel Bed California King
| Dimensions | 103.5 × 83 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Casual Traditional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Dresser
Tribeca Panel Bed Queen
| Dimensions | 99.5 × 71 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Casual Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 24.88 × 24.5 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Antique 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Belmont Three Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Menton Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Arlyn Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.