Oak Park Nightstand | Pewter
A beautiful set for the Craftsman enthusiast. Solid wood construction and authentic Arts and Crafts hardware make a statement of quality and timeless style. Whether you prefer a classic Mission finish or a more modern Pewter or Taupe finish, this collection will meet all your bedroom needs.
Product Details
| Solid Oak Construction | Yes |
|---|---|
| Drawers features English Dovetail joinery | Yes |
| All drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Authentic arts and craft hardware | Yes |
| Features electrical outlet in top drawer | Yes |
| Construction | Solid Oak and Cedar Drawers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 25″W x 17″D x 30.25″H |
| Weight | 73 Lbs. |
| Cube | 9.7 |
| Style | Mission |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Offered in Mission, Pewter, and Taupe Finishes | Yes |
| Finish | Pewter |
| Collection | Oak Park |
| Product Cube | 9.7 |
| Carton Weight | 73 |
| Product Weight | 65.7 |
| Color Code | PEW |
| Color Name | Brushed Pewter |
| Carton Dimensions | 28.25″W x 31″D x 20″H |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 25 × 30.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Collection | Oak Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oak Park Dresser | Mission
Oak Park Nightstand | Taupe
Oak Park King Slat Bed | Mission
| Dimensions | 81.875 × 81.75 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | King |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Mirror | Mission
Oak Park Door Chest | Pewter
Oak Park Media Chest | Mission
Oak Park Media Chest | Pewter
Oak Park Step Stool | Pewter
Oak Park Mirror | Taupe
Oak Park Queen Slat Bed | Mission
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Mission |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Queen Slat Bed | Pewter
| Weight | 145 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.875 × 65.625 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Mission |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Oak Park |
| Features | Storage |
Oak Park Chest | Taupe
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Arlyn Nightstand
Linea Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.