Pryce Fabric Panel Bed Queen
Modern and serene, the Pryce panel bed is fully upholstered with a stitched seam down the center of the headboard. Clean lines and a minimalist aesthetic create a classic, understated look. The wooden feet are available in smoke or espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Panel Bed |
| Bedsizes | California King and Queen |
| Com | 11 |
| Cubes | 52.49 |
| Fabric | B576-002 |
| Fabric Shown | B576-002 |
| Interior Bed Height | 13.25 in and 33.66 cm |
| Kitted Skus | 764FR64, 764H64 |
| Overall Product Height | 46 |
| Overall Product Width | 66.5 |
| Pieces Shown | 764FR64 Pryce Footboard/Side Rails and 764H64 Pryce Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 173.0 |
| Sizelabel | Queen |
| Slat Height | 6.5 in and 16.51 cm |
| Total Shipping Weight | 173.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered headboard with center stitched seam | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.25 in and 33.66 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 62 in and 157.48 cm |
| Top Of Slat | 6.75 in and 17.14 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.5 in (224.79 cm) |
| Height | 46 in (116.84 cm) |
| Width | 66.5 in (168.91 cm) |
| Dimensions | 88.5 × 66.5 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Upholstered Bed Program |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Avery Fabric Panel Bed Extended Queen
Murray Fabric Headboard King
Cooper Fabric Shelter Bed Extended Queen
Avery Leather Panel Bed Queen
Murray Fabric Panel Bed Queen
Derrick Fabric Headboard Full
Cooper Fabric Shelter Bed Extended Queen
Graham Fabric Panel Bed Queen
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Platform Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.