San Mateo Queen Standard Bed | Tuscan
Solid wood bedroom suite available in four classic finish colors – Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat. Storage and standard bed rails in queen and king sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Select Hardwoods and birch Veneer Plywood | Yes |
| Available with standard and storage options | Yes |
| Storage beds include platform deck with slat supports | Yes |
| Construction | Select hardwood and thick veneers |
| Product Dimensions | Queen Dimensions: 68″W x 82″D x 58″H |
| Weight | 134 Lbs. |
| Cube | 17.82 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Tuscan |
| Kit Components | (1) SM-BR-8865Q-TUS-HB (1) SM-BR-8865Q-TUS-FB (1) SM-BR-8865QK-TUS-RS |
| Collection | San Mateo |
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Chest | Wheat
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 52.87 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Gentleman’s Chest | White
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Gentleman’s Chest | Wheat
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 50″ Writing Desk | Tuscan
San Mateo Chest | Gray
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 52.87 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo King Standard Bed | Gray
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Standard Bed Gry_sm Br 8865k Gray C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Chest | Gray
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 52.87 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Gentleman’s Chest | Gray
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Gentlemanschest Gry_sm Br 8811gc Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser | Gray
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser Mirror | Gray
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 43.5 × 34.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Dresser Mirror Gry_sm Br 8891 Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Queen Standard Bed | White
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo Queen Size Bed_sm Br 8865q Rwh C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo King Standard Bed | White
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo King Size Bed_sm Br 8865k Rwh C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Sundance King Panel Bed
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.