San Mateo King Standard Bed | White
Solid wood bedroom suite available in four classic finish colors – Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat. Storage and standard bed rails in queen and king sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Select Hardwoods and birch Veneer Plywood | Yes |
| Available with standard and storage options | Yes |
| Storage beds include platform deck with slat supports | Yes |
| Construction | Select hardwood and thick veneers |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | King Dimensions: 84″W x 82″D x 58″H, Each bed needs a headboard, footboard and two rails to make a complete bed. Standard rails ship two per box. Storage rails ship one per box. |
| Weight | 156 Lbs. |
| Cube | 21.32 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Rustic White |
| Kit Components | (1) SM-BR-8865K-RWH-HB (1) SM-BR-8865K-RWH-FB (1) SM-BR-8865QK-RWH-RS |
| Collection | San Mateo |
| Product Cube | 21.32 |
| Product Weight | 156.2 |
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo King Size Bed_sm Br 8865k Rwh C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Nightstand | Tuscan
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Nightstand | Wheat
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser Mirror | Tuscan
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 43.5 × 34.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser | White
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo 10 Drawer Dresser_sm Br 8810 Rwh C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 62″ Executive Desk | Tuscan
San Mateo 62″ Half Ped Desk | Gray
San Mateo Credenza | Gray
San Mateo Gentleman’s Chest | Gray
| Weight | 261 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 56 × 49.3 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Gentlemanschest Gry_sm Br N8811g Gray C |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser Mirror | White
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 43.5 × 34.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Queen Standard Bed | Gray
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Standard Bed Gry_sm Br 8865q Gray C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 62″ Executive Desk | Gray
San Mateo Queen Storage Bed | White
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo Storage Bed_sm Br 8865qs Rwh C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Parota Platform Bed
Avery King Bed
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Parota Parota, King Bed
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Dovetail Batten Bed Sun Bleached White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.