Serenity Ashore Cal King Upholstered Panel Bed
Create a tranquil bedroom retreat in a soft creamy white palette and soft silhouette with the Serenity Ashore California King Upholstered Bed. This striking bed combines the Macrame Artic fabric on the upholstered headboard with the Sand Dollar white lacquered glasscloth border on the headboard and a grasscloth footboard and side rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Wood, Raffia and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| California King sizeFabric upholstered headboardFinish: Sand Dollar: White lacquered grasscloth | Yes |
| Finish | Sand Dollar: White lacquered grasscloth |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 321.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95 × 79.5 × 72 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | California King |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Bermuda Counter Chair
Serenity Ashore Queen Upholstered Panel Bed
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Serenity Rookery King Upholstered Panel Bed
Serenity Wavecrest Oval Nightstand
Serenity Rookery Queen Upholstered Panel Bed
Living Room Serenity Kai Console Table
Serenity Shoal Writing Desk
Serenity Cape May Wardrobe
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Serenity Topsail Rectangle Dining Table with 2-18in Leaves
Serenity Bahari Console Table
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Menton Panel Bed King
| Dimensions | 90.75 × 82.38 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Sutton |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Menton |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.