Serenity Ashore King Upholstered Panel Bed
Create a tranquil bedroom retreat in a soft creamy white palette and soft silhouette with the Serenity Ashore King Upholstered Bed. This striking bed combines the Macrame Artic fabric on the upholstered headboard with the Sand Dollar white lacquered glasscloth border on the headboard and a grasscloth footboard and side rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Wood, Raffia and Fabric |
|---|---|
| Fabric | 100% Polyester |
| Cleaning Code | WS |
| King sizeFabric upholstered headboardFinish: Sand Dollar: White lacquered grasscloth | Yes |
| Finish | Sand Dollar: White lacquered grasscloth |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 313 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 91 × 79.5 × 72 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | King |
| Collection | Serenity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Serenity Cove Shore Server
Serenity Kai Cocktail Table
Serenity Bermuda Counter Chair
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Serenity Harbour Nine Drawer Dresser
Serenity Bayport Writing Desk
Serenity Sandpiper Floor Mirror
Serenity Bimini Spindle Arm Chair-
Living Room Serenity Kai Console Table
Serenity Five Drawer Chest
Serenity Cruiser Accent Chest
Serenity Antigua Three Drawer Nightstand
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Foundations Panel Bed King
Calavaras Panel Bed King
| Dimensions | 90.94 × 82.25 × 66.13 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Fabric |
Serenity Rookery Upholstered Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King |
| Color | Brown, White |
| Style | Cottage |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Parota Parota, King Bed
Parota Platform Bed
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.