Shaw Panel Bed King
The Highland Park collection blends the best features of mid-century and farmhouse design, delivering an eclectic appeal with a laid-back vibe. The Shaw panel bed adds layers of rustic texture to a clean, modern form. Reclaimed pine planks of varying lengths and widths create dimension and lend the feeling of a found object. The distressed pine is finished in a muted gray Morel, highlighting the grain and imperfections in the wood.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 32.67 |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Interior Bed Height | 20 in and 50.8 cm |
| Kitted Skus | 398FR3G, 398H03G |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 80 |
| Pieces Shown | 398FR3G Shaw Footboard/Side Rails and 398H03G Shaw Headboard |
| Product Name Search | Shaw Panel Bed-King |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Highland Park |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 202.8 |
| Slat Height | 9 in and 22.86 cm |
| Total Shipping Weight | 202.8 |
| Website Material | Wood |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Wood-framed headboard and footboard with inset panels of random lengths and widths | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Website Finish Color | Dark |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6 in and 15.24 cm |
| Slat support system | Yes |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 86.5 × 80 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland Park |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Milo Dining Table
Casey Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 25.75 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Morel |
| Style | Rustic |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Piper Mirror
Piper Mirror
Alvar Nightstand
Macauley Dresser
Polk Desk
Polk File Credenza
| Dimensions | 20 × 64.13 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Morel and Glazed Silver |
| Style | Modern Farmhouse |
| Collection | Highland Park |
| Features | Storage |
Sawyer Panel Bed King
| Dimensions | 88.63 × 84.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Alvar Nightstand
Sawyer Panel Bed California King (80.38″)
| Dimensions | 92.63 × 80.38 × 58.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Morel |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Highland Park |
| Features | Fabric |
Booker Side Table
Sundance King Panel Bed
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Foundations Panel Bed King
Parota Platform Bed
Antique Multicolor Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Multicolor |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Arcadia Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.